5 jednoduchých kroků jak se stát modelkou

Nejčastější otázku kterou agentury a scouti slyší, je „Jak se stanu Fashion modelkou?“. Je spousta informací v knížkách, časopisech a na internetu, na nejrůznějších modelingových  fórech, které jsou pro novou modelku dost chaotické. Zde je 5 tipů jak začít.

Udělej si Basic Snapshoty

Jediné fotky které potřebuješ aby jsi se mohla prezentovat před agenturou, jsou snapshoty. Na fotkách je portrét s úsměvem a bez, z levé strany a z pravé strany obličeje a těla, celá postava zepředu a zezadu. Měj na sobě jednoduché legíny, nebo uplé džíny a tričko nebo tílko, jestli chceš můžeš přidat fotky v plavkách, to stejné, zepředu, z boku, atd. Pokud máš dlouhé vlasy tak jednou dopředu, jednou vzadu. Pro chlapy platí to stejné, je potřeba ukázat svojí postavu, takže fotky v prádle a džínách, popřípadě bez trička, jsou určitě potřeba. Více o tom co potřebuješ do booku najdeš na stránce BOOK.

Nechej se ohodnotit lidmi z módního businessu

Mnoho modelek začalo svojí cestu k modelingu, protože jejich rodina nebo kamarádi, jim řekli „musíš být modelka“ a podobně. Možná jsi dokonce vyhrála nějakou modelingovou soutěž ve svém městě. Je to dobrý začátek, ale neznamená to, že jsi to co agentury a klienti hledají. Je potřeba aby tě ohodnotil zkušený agent, scout, agentura, fotograf který se v tomto businessu pohybuje, prostě někdo z oboru a ideálně před tím, než do modelingu začneš investovat svoje peníze a čas.

Tento krok může být poněkud složitý. Jak poznat že ten koho se ptáš profesionál a zná trh? Někteří rádoby agenti totiž spolupracují s fotografy a spíše prodávají focení, nebo poukázky na focení a nemají přehled ani o modelingovém trhu, ani o tom jak to doopravdy v modelingu chodí. Zkus se podívat na stránku Kdo může být modelkou.

Nezaměřujte se jen na jedno místo

Některé agentury se zaměřují jenom na určitou oblast. Některé pracují jenom s High Fashion modelkami tj. Přehlídková modelka. Některé zas naopak zastupují jenom modelky pro reklamu, plus size modelky, nebo děti. Když vás nevybere jedena agentura, neztrácejte naději a zkuste to jinde. Některé agentury pořádají dny zvané open days, nebo-li go-see a nabírají nové tváře. Zkoušejte rozesílat svoje fotky do různých agentur, ne jenom do těch které jsou ve vašem místě bydliště. Ikdyž uspěješ hned u prvních dvou, oslovuj další. Nezůstávej u jedné agentury, nepodepisuj exkluzivní smlouvu pokud nebude zaručovat že dostaneš nějaké peníze přestože ti neseženou práci.

5 jednoduchých kroků jak se stát modelkou
Plus size modelka Denise Bidot

Najdi si svůj trh

„Trh“ v Paříži, v Miláně, v Tokiu, všechno to je trh a každý je jiný. Každý hledá jiný typ a zabývá se různým odvětvím modelingu, například plus size, reklamy, menší dívky, vysoké, blondýnky, zrzky, atd.

Supermodelky které vidíte na molech a v časopisech, jsou modelky pro každý trh a chtějí je všude. Na trhu je však hromada holek, které jsou použitelné jenom pro jedno konkrétní odvětví modelingu, ale daří se jim stejně dobře jako supermodelkám. Proto je potřeba prozkoumat trh a zjistit si, pro který se hodíš.

Nebuď nedočkavá

Modelkou se nestaneš přes noc, je to cesta kterou si musíš projít. Ano stalo se někdo se proměnil ve hvězdu za noc, ale tohle jsou výjimečné případy shody neuvěřitelné spousty náhod a štěstí. Dokonce super modelky které říkají „Jenom jsem šla po ulici, všiml si mně scout a další den jsem byla na titulní stránce Vogue“ to přehánějí. Podívej se na cestu k vrcholu pěti známích modelek na stránce Příběhy topmodelek.

Většina super modelek si prošla trnitou cestou než dostihli slávy. Například modelka Gisele Budchen, ta byla odmítnuta skoro 40 krát než dostala první zakázku. Buď trpělivá a pamatuj, když dnes nenajdeš agenturu co by tě chtěla, najdeš ji zítra.