Kdo se může stát modelkou, modelem

Můžu být modelkou? Tohle je otázka která napadne řadu žen v době dospívání. Novopečené modelky se pak často ptají na jakou roli modelky se hodí. Na molo, na focení, na video, na reklamu?

Často jsi asi slyšela, že aby jsi se mohla stát modelkou musíš být hezká, vysoká, hubená s dokonalými proporcemi. Samozřejmě je to pravda co se týče modelek pro přehlídky, návrhář chce určitý typ co povznese jeho kolekci.

Každopádně nebuď smutná, když pod tyto kritéria nespadáš. V modelingové branži je mnoho odvětví do kterých se můžeš hodit. Modeling potřebuje různé typy i tvary. Od modelek které chodí přehlídky v Miláně, New Yorku a Paříži, až po holky z reklam. Můžete si zde najít své místečko. V tomto článku se podíváme na odvětví modelingu, o kterých jsi možná ani neměla tucha. A mrkni na stránku 5 kroků k modelingu.

High Fashion

Když vidíte hubenou, vysokou dívku co pluje po molu a je na všech editorialech nadcházejících kolekcí modních domů, to jsou High Fashion Models. Obecně je požadováno, aby byli mezi 174 až 180 s konfekční velikostí 4-6 a velikostí košíčků 34. Věkové rozmezí může být od 14 do 25. U chlapů je věkové rozmezí o něco větší. Můžou začít od 16 a pracují až do 40. Výškově je požadované aby byli  od 180 až 188 s dokonalou postavičkou a rozměrem kolem hrudníku 94-106 a pasem 76-81. Když o sebe chlap pečuje, tak má obvykle celkem dlouhou kariéru.

Editorial Print

Práce spočívá v pózování pro modní časopisy jako je Vogue, Elle, atd. Požadavky jsou v podstatě stejné jako u High Fashion Models a ještě musíte být hodně fotogenická. Obvykle se tyto modelky hodí pro obě odvětví, jak pro High Fashion tak i pro Editorial. Pro modelku je to dobrá reklama, ale plat je menší. Bude to trvat nějakou dobu, než posbíráš zkušenosti a začneš dostávat lepší zakázky.

Commercial Print

Obrovský trh, který zahrnuje všechny druhy tištěné reklamy. To se může pohybovat od inzerce v časopisech pro výrobky na regálech supermarketů až po billboardy. Výhodou toho to odvětví je, že spotřebitelé jsou obyčejní lidé. Logicky zákazník bude chtít obyčejné holky. Klient si to velmi dobře uvědomuje. Takže když nejste High Fashion typ, tady by se možná našlo místečko pro tebe.

Catalogue Modeling

Řada společností a eshopů vytváří katalogy, prodávají v nich oblečení, nebo nejrůznější produkty. To je práce pro mnohé holky které taky nespadají pod typ High Fashion Model. S rostoucím počtem webových stránek se tento trh rozšiřuje a poptávka po obyčejných holkách co dokážou prodat produkt je veliká.

Plus Size Modeling

Toto odvětví je celkem nové a nabírá na obrátkách. Jestli jste sebevědomá a máte rozměry plus size, tak ta je to práce pro tebe. Tento typ modelek se také dobře uplatňuje v katalogu a na e-shopech. Samozřejmě nesmíme zapomínat i když je modelka plus size, musí mít krásnou pleť, zuby, vlasy a být hodně sebevědomá a nebát se své postavy. Jsou i modelky Hight Fashion Plus Size, ano i to existuje, výška by měla být od 172cm.

Kdo se může stát modelkou, modelem
Plus Size modelka Terka
Kdo se může stát modelkou, modelem
Plus Size modelka Terka

Glamour Modeling

Toto je odvětví modelingu, které zdůrazňuje sexualitu modelky. Glamour Modeling začíná focením spodního prádla, plavek, umělecké focení někdy i v negližé a končí focením v pánských magazínech (Men'sHealth, Esquire, Maxim, Sports Ilustrated, FHM, GQ, ). Pro tuto práci musíš být sebejistá, umět vyzívavé výrazy a musíš se umět udělat sexy. Další konkrétní kritéria nejsou požadovaná. Dávejte ovšem pozor, někteří mohou zneužívat začínajících modelek pro své touhy. Jestli se chytáš stát se Glamour Modelkou zajisti si dobrou agenturu, nebo dobrého agenta, co budou zajišťovat tvoje bezpečí (například tím, že tě budou posílat na práci jen s ověřenými lidmi).

Body Part Models

Tento druh modelingu málokdy někoho napadne. Tady jsou nejčastěji používané části těla jako vlasy, oči, rty, nohy, ruce, chodidla. Využití takových reklam je buď v televizi, nebo v časopisech. Musíš hodně pečovat o tu část těla kterou se prodáváš a hlavně vědět, jak díky ní prodat produkt. Je to práce která stojí za zvážení, divila by jsi se, ale je celkem dobře placená.

TV Commercials

V televizní reklamě nejsou žádné požadavky. Nemusíš být vysoká ani hubená, tato práce se nezužuje na určité věkové rozmezí. Je spíše potřeba mít nějaké herecké schopnosti, ale tato schopnost je buď přirozená, nebo se dá doučit. Je mnoho druhů reklamy, od reklamy produktů, až po reklamy kde musíte hrát určité situace. Výhodou je, že vždy se hledají nové modelky. Je obvykle potřeba oslovit agenta / agenturu, co se touto sférou konkrétně zabývá, nebo jít rovnou do herecké agentury.

Real Life Models (People Models) a TV/Film Extras

Jestli se chceš dostat do modelingu, ale žádná z vyjmenovaných kategorií ti nesedí, možná pro tebe bude právě tohle to pravé. Při vytváření reklamy jsou někdy potřeba reální lidé, v pozadí nebo jako komparz který bude k produktu využitý. Často jsou to role bez textu a většinou jsi jenom v pozadí. Když máte flexibilní rozvrh a jste ochotí si přivydělat to může být práce pro Vás.